Jak skuteczniej badać wizerunek marki? Case study

Od zawsze bolączką świata badawczo-marketingowego był fakt, iż ludzie często zachowują się sprzecznie z tym, co deklarują.  Co więcej, zdarza się, że badani nie potrafią także w sposób logiczny wyjaśnić swoich decyzji i zachowań.

W trakcie badań shopperowych często borykaliśmy się z racjonalizowaniem zachowań i stosowaniem błędów poznawczych przez respondentów. W sytuacji zakupów wybór marki w przypadku wielu kategorii odbywa się szybko (średnio 48 sekund*), automatycznie, na podstawie czynników nie do końca uświadomionych, co dodatkowo utrudnia zbieranie rzetelnych danych. Z pomocą przychodzą eksperci z zakresu ekonomii behawioralnej, którzy pomagają wyjaśniać zachowania ludzi (nie tylko konsumentów).

Osoby zarządzające markami, posiadające wiedzę z zakresu ekonomii behawioralnej, są w stanie lepiej wykorzystać odkryte heurystyki dostępności w zachowaniach klientów i zwiększyć sprzedaż swoich marek. Ponieważ marka to nie tylko nazwa, logotyp, to również emocje, skojarzenia i cechy charakterystyczne. Obecność tych elementów w umysłach klientów w kontekście marek, pokazuje jak przekaz marketerów jest dekodowany. Dlatego w przypadku każdej marki ważne jest poznanie charakterystycznych i unikalnych cech, które wyróżniają ją na dynamicznym rynku.

Marka to kolor, emocje, uczucia, doświadczenia, symbole, myśli, itp.  Decyzja o zakupie jest podejmowania często irracjonalnie, ale wpływ na wybór danej marki mają cechy, z którymi jest identyfikowana.

Narzędzia i metody badania cech marki opierają się zazwyczaj wyłącznie na deklaracjach.

Schemat badania Distinctive Brand Assets, które dzięki wykorzystaniu w procesie badawczym danych behawioralnych, pozwala na pogłębionym poziomie poznać mocne i słabe strony marki na tle konkurencji.

Wykorzystując techniki deklaratywne oraz behawioralne, docieramy do prawdziwych postaw i opinii badanych. Model 3A (Availability, Affect, Assets) który w bardzo czytelny sposób pozwala zdiagnozować pozycję marki na tle konkurencji.

Na przykładzie wyników badania wizerunku sieci spożywczych prezentujemy możliwości narzędzia. Case study do pobrania zupełnie za darmo po wypełnieniu formularza obok lub pod linkiem
http://raportwizeruneksieci.openresearch.pl/