Raport – Wizerunek sieci spożywczych 2019

Z naszego najnowszego badania „Wizerunek sieci spożywczych” wynika, że Biedronka ma najsilniejszą markę spośród działających w Polsce dużych sieci spożywczych. Marka Biedronka zawalczyła o to, by być „top of mind” w świadomości Polaków. Ponad 1/3 badanych wymienia ją jako pierwszą znaną markę.

Biedronka zwyciężyła w kategorii najbardziej znanych marek sieci spożywczych. W odpowiedzi na pytanie „Jakie marki sklepów spożywczych znasz?” 35 proc. respondentów wymieniło Biedronkę jako pierwszą, która przyszła im do głowy (tzw. top of mind), a 82 proc. wymieniło ją spontanicznie.

Jeronimo Martins zarządza siecią 2900 placówek Biedronka, w ponad 1000 miejscowości. A plany są ambitne –3000 placówek do końca 2019 roku. Sieć zadbała nie tylko o dostępność fizyczną, ale i mentalną, m.in. inwestując w reklamę. W 2018 roku była drugą siecią po Lidlu, która zwiększyła swoje wydatki na reklamę. W 2019 roku te statystyki mogą być jeszcze wyższe.

57 proc. badanych czuje radość, myśląc o Biedronce. W sumie 70 proc. wyrażało pozytywne emocje wobec tej marki, 18 proc. ma do niej nastawienie neutralne, a tylko 12 proc. negatywne.

W przypadku Biedronki odczuwanie emocji pozytywnych najczęściej wiąże się z faktem, iż Biedronka jest blisko i oferuje niskie ceny. Posiada dobre produkty, świeże, ma markę własną i program lojalnościowy. Firma zwróciła również uwagę na emocje negatywne, które niektórym badanym kojarzyły się z marką. Są to: mały wybór w sklepach; fakt, że można odczuć wzrost cen; jest bałagan; słaba obsługa klienta i długie kolejki.

Slogan reklamowy, jego rozpoznawalność i dopasowanie do marki, to ważny wskaźnik jej siły. W tej kategorii sieć Biedronka nie ma sobie równych. Aż 82 proc. polskich konsumentów poprawnie zidentyfikowało hasło „Codziennie niskie ceny”.

W badaniu wykorztstaliśmy nasze autorskie narzędzie Behavioral Brand Tracking, które dzięki wykorzystaniu wiedzy z ekonomii behawioralnej, pozwala na pogłębionym poziomie poznać mocne i słabe strony marki na tle konkurencji. Osoby zarządzające markami, posiadające wiedzę z zakresu ekonomii behawioralnej, są w stanie lepiej wykorzystać odkryte heurystyki dostępności w zachowaniach klientów i zwiększyć sprzedaż swoich marek. Ponieważ marka to nie tylko nazwa, logotyp, to również emocje, skojarzenia i cechy charakterystyczne, których obecność w umysłach klientów wynika jak przekaz marketerów jest dekodowany przez tych że konsumentów. Dlatego w przypadku każdej marki ważne jest poznanie charakterystycznych i unikalnych cech, które wyróżniają ją na dynamicznym rynku. Więcej informacji o wynikach innych sieci do pobrania w pełnym raporcie, który jest dostępny po wypełnieniu formularza po prawej stronie.